Jak zamontować kabinę prysznicową?

Jak zamontować kabinę prysznicową?

Montaż kabiny prysznicowej
Montaż kabiny prysznicowej to jedna z ostatnich czynności, którą wykonuje się przy remoncie lub urządzaniu łazienki. Składająca się z wielu elementów kabina prysznicowa, wymaga bardzo dużej precyzji w montażu, a także użycia specjalistycznych narzędzi. Są one konieczne do prawidłowego określenia pozycji montażu, a tym samym zapewnienia długiego i bezawaryjnego użytkowania.

KROK I. Osadzenie brodzika
Prace montażowe rozpoczynamy od przygotowania brodzika do montażu i jego osadzenia na podłodze. Wkręcamy w dolną część dołączone do zestawu nóżki. Są one wyposażone w regulację wysokości, z czego koniecznie należy skorzystać, aby zapewnić odpowiedni poziom i umożliwić sprawne ściekanie wody do odpływu. Narzędzia, które będą nam potrzebne to poziomica, a także pistolet montażowy i tuba silikonu, którym uszczelnimy łączenie brodzika ze ścianami.

KROK II. Montaż profili ścianek
Kolejny krok to przygotowanie się do montażu ścianek / osłonek kabiny prysznicowej. Jeden lub dwa boki z pewnością są mocowane do ścian, za pomocą aluminiowych profili. Należy je przykręcić do ściany za pomocą wkrętów i kołków, znajdujących się w zestawie z wszystkimi akcesoriami. Tutaj bardzo ważne jest staranne wymierzenie otworów, tak aby ścianki opierały się na krawędzi brodzika. W zdecydowanej większości kabin prysznicowych, profile ścienne dają pewien margines przesuwania profilu w poziomie, dzięki czemu kilku milimetrowe różnice w otworach nie są problemem. Pamiętajmy o tym, że wiercąc w płytkach ceramicznych, rozpoczynamy od najcieńszego wiertła. Dodatkowo, aby ułatwić sobie tę pracę, w miejscu wiercenia warto przykleić kawałek taśmy papierowej. Narzędzia potrzebne na tym etapie to poziomica, miarka zwijana, wiertarka z wiertłami o odpowiednich średnicach, młotek gumowy, którym wbijemy plastikowe kołki w otwór, a także ręczny wkrętak lub wkrętarka, którą dokręcimy śruby mocujące profil.

KROK III. Łączenie pozostałych elementów
Ścianki ruchome łączymy ze sobą na podłodze. Osadzamy ewentualne wypełnienie w profilach i prowadnicach, łącząc je dołączonymi wkrętami. Nie zapominamy przy tym o użyciu gumowych uszczelek lub osłonek, chroniących mocowania przed wilgocią i uszczelniających połączenia. Kiedy całość jest gotowa, przystępujemy do montażu elementów przesuwnych do kabiny. Potrzebne narzędzia do wkrętak lub wkrętarka.

KROK IV. Uszczelnianie silikonem
Na sam koniec, kiedy kabina prysznicowa jest już prawie złożona, uszczelniamy silikonem wszystkie elementy, przez które może przeciekać woda. Przed tą czynnością dokładnie odtłuszczamy powierzchnie uszczelniane, wykorzystując do tego np. ocet lub denaturat. Warto zainwestować w lepszej jakości silikon sanitarny ze środkami antygrzybicznymi. Kolor silikonu dobieramy pod kolor elementów uszczelnianych.
Narzędzia potrzebne to pistolet montażowy i silikon.

Potrzebujesz pomocy? Firma NIEKAPEK oferuje usługi hydrauliczne, montaż kabin i białej armatury sanitarnej na terenie Zielonej Góry, Nowej Soli, Sulechowa i Świebodzina. Zapraszamy do współpracy.