Jaki piec CO wybrać?

Jaki piec CO wybrać?

W naszym klimacie, piec centralnego ogrzewania jest ważnym elementem każdego gospodarstwa domowego. Ma do spełnienia jedną lub dwie funkcje. Pierwsza z nich to ogrzewanie pomieszczeń, a druga, opcjonalna, podgrzewanie ciepłej wody. Aktualnie mamy do wyboru kilka rodzajów piec CO, zapewniających różny stopień wygody użytkowania oraz o różnych możliwościach technicznych.

Dwu funkcyjny piec CO na gaz
Jest to jeden z najpopularniejszych pieców CO, zasilanych gazem ziemnym. Najczęściej stosowany w niewielkich domach i mieszkaniach. Zapewnia niezależność w ogrzewaniu nieruchomości, a także bardzo wysoki komfort użytkowania. Spalanie gazu następuje w otwartej lub zamkniętej komorze, a odprowadzenie spalin następuje kanałem kominowym na zewnątrz budynku. Piec jest niemal bezobsługowy – nie wymaga magazynowania opału oraz usuwania popiołu. Może również współpracować z zewnętrznymi sterownikami temperatury, pozwalającymi automatycznie uruchamiać i wyłączać piec, zależnie od temperatury w pomieszczeniach. Piec może odpowiadać za ogrzewanie, jak również za podgrzewanie wody – stąd właśnie dwufunkcyjny w jego nazwie.

Piec na ekogroszek stałe z podajnikiem
Drugim najpopularniejszym rodzajem pieca CO jest piec na paliwo stałe, wyposażony w podajnik. Piece tego typu mogą być przystosowane do używania różnego typu opału: ekogroszku lub pelletu. Jedna z największych zalet tego rozwiązania, to niezależność od zewnętrznych dostawców paliwa (za wyjątkiem zakupu opału i jego magazynowania – jednak i to jest bardzo wygodne, ponieważ zarówno ekogroszek, jak i pellet sprzedawany jest w foliowych workach), a także stosunkowo wysoka bezobsługowość. Dzięki temu że piece CO są wyposażone w zasobnik z podajnikiem, nie ma potrzeby wielokrotnego dokładania opału w ciągu każdego dnia. Ekogroszek jest podawany do komory w sposób automatyczny, a obsługa urządzenia polega na uzupełnianiu opału w zasobniku (średnio 1 raz na tydzień) i usuwaniu popiołu (1 raz na kilka dni). Rozwiązanie polecam głównie dla domów jednorodzinnych posiadających kotłownię i miejsce na przechowywanie opału. Również dla domów o większej kubaturze, jest to rozwiązanie znacznie korzystniejsze niż ogrzewanie gazem. W końcu piec na ekogroszek jest jedyną opcją dla domostw, w pobliżu których nie istnieje sieć gazowa. Warto wspomnieć, że oba wyżej wymienione kotły CO spełniają aktualne normy jakości i czystości spalin, są zatem przyjazne dla środowiska. Możliwość spalania w kotłach z podajnikiem wyłącznie paliwa o określonych parametrach, uniemożliwia utylizowanie w nim śmieci i opału o gorszej jakości – mułu, flotu, a nawet węgla kamiennego.

Nasza firma zajmuje się montażem instalacji gazowych, CO i grzewczych na terenie Zielonej Góry, Nowej Soli, Sulechowa, Świebodzina i okolic. Zapraszamy do współpracy.